So psom ma baví svet! Alebo.. Prečo je super mať psíka?

Všetci milovníci psov vedia, že život so psom je jednoducho krajší, ale potvrdiť nám to môže aj veda! Takže, pokiaľ potrebujete trošku presviedčania či si psíka kúpiť, alebo nie, vedzte že:

1. Čas strávený so psom zlepšuje našu náladu

Len 15-30 minút strávených so psom nám pomôže cítiť sa uvoľnenejší, pokojnejší a šťastnejší. Hranie so psíkom zvyšuje mozgové hodnoty neurotransmiterov dopamínu a sérotonínu a pri intenzívnom očnom kontakte so psíkom sa uvoľňuje aj hormón lásky oxytocín. Majitelia psov sú usmievavejší. Dokonca ľudia, ktorí vlastnia psa sa usmievajú častejšie ako ľudia, ktorí vlastnia mačku. 

2. Vlastniť psa zlepšuje naše fyzické zdravie 

Vlastniť psíka zlepšuje naše celkové zdravie a kondíciu. Keďže psy sú naši energickí spoločníci, potrebujúci neustále hry a každodenné prechádzky, so psíkom v živote sme aj nedobrovoľne viacej fyzicky aktívny. Majitelia psov majú nižší cholesterol a menej problémov s tlakom, ako aj menšie riziko infarktu a celkovo nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení. Mojkanie so psíkom zvyšuje hodnoty protilátok imunoglobulínu A, ktorý zabraňuje infekciám tráviaceho, respiračného a močového traktu. Taktiež, vyrastať so psíkom v detskom veku znižuje riziko astmy, ako aj vznik alergií v neskoršom veku. Mať psa zlepšuje aj celkovú imunitu človeka. Majitelia psov dokonca žijú v priemere o dva roky dlhšie, a často sa lepšie uzdravia z ťažších zdravotných ochorení, najmä infarktu alebo mŕtvice, práve ak vlastnia psíka.

3. Mať psíka prispieva k psychickej pohode a robí nás odolnejšími voči stresu

Psy sú skvelé antidepresívum bez vedľajších účinkov. Maznanie sa s našim domácim miláčikom, či i len pozeranie si zvieracích obrázkov a videí na internete znižujú hladinu stresového hormónu kortizolu. Majitelia psíka dokážu lepšie zvládať stresové situácie a oveľa rýchlejšie sa zo stresu spamätávajú. Vlastniť psíka zmierňuje úzkosť aj depresiu. Taktiež, mať psa na pracovisku vedie k väčšej pohode na pracovisku, zlepšuje motiváciu a vzťahy.

4. Pes vám môže zachrániť život!

Nie je tajomstvom, že psy majú neskutočne citlivé ňufáčiky. Psí čuch je viac ako 1000 krát silnejší ako ten ľudský a trénovaný psí nos dokáže vystopovať nielen stratené osoby, nájsť bomby, výbušniny a drogy, ale aj vycítiť prichádzajúci epileptický záchvat či detekovať niektoré druhy rakoviny, či iné ochorenia.

5. Pes je skvelý spoločník pre určité skupiny, najmä ľudí s autizmom, epilepsiou, deti či seniorov

Pes, má obrovský dar pomáhať. Je samozvaný liečiteľ. U autistických detí i dospelých pes celkovo zlepšuje ich spoločenské správanie, vytrháva ich z ulity ich psychického sveta a pomáha obracať ich pozornosť navonok. U detí pes napomáha k ich celkovej psychickej rovnováhe, uspokojuje ich citové potreby a potreby telesného dotyku prostredníctvom hrania, maznania a učí ich zodpovednosti. Pes je taktiež veľmi dôležitým partnerom pre starších ľudí. Napomáha kontrolovať pocity osamelosti, uspokojuje potrebu starať sa o niekoho, dať niekomu lásku. Seniori vlastniaci psov sú zdravší a viacej spokojní s ich spoločenským, fyzickým aj emocionálnym životom.

6. Vlastniť psa nás robí viac spoločenským 

Pes je úžasný prostriedok socializácie. Prechádzky s ním vám zaručia kontakt s novými ľuďmi a krásny chlpatý maznáčik je zaručenou témou komplimentov aj nadväzovania rozhovorov s ostatnými psíčkarmi i neznámymi ľuďmi.

7. Vlastniť psa nás robí atraktívnejšími pre opačné pohlavie

Muž v prítomnosti psa, alebo muž, ktorý má vo svojom internetovom profile fotku psa má väčšiu šancu na rande. Podľa výskumov muži so psami pôsobia romantickejšie a vzbudzujú dojem, že majú záujem o dlhodobý vzťah. Taktiež, pôsobia ako muži, ktorí by mali byť lepšími otcami a manželmi.

8. Vlastniť psa dáva človeku zmysel

Vlastniť psíka nás robí zodpovednejšími, motivovanejšími a vedie k pocitu uspokojenia a produktivity. So psom sa človek nikdy nenudí. Sú neustálym zdrojom lásky, zábavy, potešenia. Nikto nás nebude milovať tak nezištne a bezpodmienečne ako práve psík. Psy sa rodia so schopnosťou porozumieť človeku. Dokážu vycítiť kedy sme smutní, kedy nás treba rozveseliť, dokážu nás upokojiť. Pes, je jednoznačne ten najlepší priateľ, ktorého môžeme mať.

 9. Aký pán, taký pes

Psi sú aj odrazom našej osobnosti a dokonca sa podobajú na svojich majiteľov. Druh psa, ktorého človek vlastní nám povie veľa o osobnosti vlastníka. So psom, je to ako s výberom partnera. Keď si vyberáme psa, podvedome hľadáme niekoho, kto sa  k nám povahovo hodí, alebo sa na nás nedajbože aj podobá.

10. Pes je najobľúbenejší domáci miláčik na Slovensku

Až 39% obyvateľov Slovenska vlastní aspoň jedného psa. Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight. 4% Slovákov vlastnia dvoch a viac psov. V mestách vlastní aspoň jedného psa 30% obyvateľov, v obciach má psa 45% ľudí. Celkovo sú psy obľúbenejší u žien, psa vlastní 41% žien a 37% mužov. Pre porovnanie, mačku, ako domáce zviera má každý piaty človek. Prieskum ukázal, že najobľúbenejšími menami pre psov na Slovensku sú mená Beny, Rex/Rexo, Bela, Rony či Riki.

depositphotos_58906929-stock-photo-cairn-terrier-puppy